Ako zariadiť byt tak, aby ste v lete lepšie zvládli horúčavy


Globálne otepľovanie a čoraz horúcejšie letá sú reálny problém, ktorého dôsledky pociťujeme aj v bytoch, domoch a kanceláriách na Slovensku. Ak zariaďujete interiér, ktorý má v lete tendenciu sa prehrievať, odporúčame vám, aby ste sa nespoliehali len na ventilátory a klimatizáciu, ale využili aj zopár trikov, ktoré vám pomôžu zvládnuť klimaticky náročné letné mesiace – vďaka správne zvolenému nábytku a doplnkom.


Pripravte na horúčavy podlahy, steny a okná

Voľba podlahových krytín dokáže ovplyvniť teplotu v interiéri. Pre horúce podnebie sú najvhodnejšie chladivé keramické dlaždice. Vyhnite sa veľkým kobercom, ktoré kumulujú teplo. V lete vás pred vysokými teplotami čiastočne ochránia biele žalúzie na oknách, ktoré dobre odrážajú svetlo. Na zníženie teploty vám v interiéri poslúžia aj rastliny v kvetináčoch, ktoré môžete umiestniť na poličky na stenách, na komody či na stojan na kvety.

2

Zariaďte si interiér v svetlých farbách

Biela, krémová, béžová – svetlé farby pomáhajú odrážať slnečné žiarenie a prispejú k nižšej teplote v miestnosti. Ak neveríte, skúste si sadnúť na tmavú čalúnenú sedačku po tom, ako bola niekoľko hodín na slnku. Svetlý sektorový nábytok v kombinácii so svetlými stenami a podlahou pôsobí čisto a štýlovo. Lesklý biely písací stolík nezaberie veľa miesta a v lete sa vám postará o príjemné a vzdušné domáce pracovisko. Biele skladacie stoličky sú skvelým riešením do malej kuchyne alebo na balkón.

3

Vybavte spálňu na všetky ročné obdobia

Zariaďte si spálňu tak, aby ste sa v nej vedeli v zime zohriať a v lete schladiť. Pri výbere matracov vám odporúčame zvoliť si matrac, ktorý má letnú a zimnú stranu – jednoducho ho otočíte podľa potreby. Namiesto celočalúnenej postele, v ktorej sa bude hromadiť teplo, vám odporúčame posteľ zo svetlého masívneho dreva.

Nábytok do spálne na nožičkách zjednotí miestnosť a umožní vzduchu cirkulovať medzi jednotlivými kusmi nábytku, vďaka čomu sa nebude zbytočne prehrievať. Sektorový nábytok s uzavretými komodami a nočnými stolíkmi je ideálny do miestností v ktorých sa často používa ventilátor. Drobné predmety skladujte v zásuvkách a za dvierkami a nemusíte sa báť, že vám ich odfúkne.

4

Zamerajte sa na prírodné materiály

Masívne drevo, ratan a prírodné tkaniny sú najlepšie vybavené na zvládanie vysokých teplôt, vlhkosti a teplotných výkyvov. Svetlá sedacia súprava s látkovým čalúnením je ideálnou voľbou do obývačky. Na menšie posedenie je vhodný aj svetlý ratanový nábytok, ktorý je ako stvorený do obývačiek zariadených v romantickom štýle, ale aj na balkóny a terasy. Závesné ratanové kreslo s vankúšom je vzdušné a skvele sa hodí na letný relax s chladivým nápojom v ruke, no využijete ho aj počas ostatných ročných období.

5

Nahraďte žiarovky LED svetlami

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, koľko tepla vyprodukujú bežné žiarovky, ktoré máte v závesných svietidlách, stolných či stojacich lampách? Aj tieto energetické výdaje prispievajú svojou troškou k prehrievaniu interiérov. Nahraďte ich šetrným LED osvetlením, ktoré sa často využíva aj ako doplnkový zdroj svetla, zvýrazňujúci obrysy moderného nábytku. Obývacia stena s LED osvetlením pôsobí zaujímavo a netradične.

6

P.S.: Potrebujete viac informácií o nábytku, ktorý máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania tovaru? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.