„Hygge“ bývanie na dánsky spôsob – nábytok, ktorý zútulní váš domov

Hygge je dánske slovo, ktoré by sa dalo preložiť ako „útulné“. Tento druh útulnosti však nevytvára iba nábytok a doplnky, ale aj prítomnosť rodiny a priateľov, ktorí sa spolu dobre cítia a trávia čas v pohodovej atmosfére. Útulný interiér tento pocit príjemne dotvára. Jesenné, zimné i jarné mesiace v Dánsku bývajú studené a sychravé. Dáni však vedia, ako si doma vyčarovať pohodu. Prinášame vám niekoľko inšpirácií, ktoré môžete ľahko zrealizovať aj u vás doma.

 

Čalúnený nábytok a oblé tvary

Hoci dánske byty bývajú často zariadené na náš vkus možno až príliš stroho, nepôsobia sterilne, ale útulne a domácky. Má v tom prsty práve zmysel pre hygge. Dánskej obývačke väčšinou kraľuje veľká a pohodlná čalúnená sedačka alebo sedacia súprava, ako stvorená na rodinné a priateľské posedenia. Populárne sú i čalúnené stoličky, kreslá, taburetky či lavičky, vypĺňajúce výklenky v oknách. Čalúnený nábytok býva doplnený stolíkmi z prírodných materiálov, so zaoblenými rohmi.

2

Kreatívne využitie svetla

Ak sa chcete vo vašom byte cítiť útulne, odporúčame vám vytvoriť v každej miestnosti niekoľko zón osvetlenia – hlavné (luster, stropné svietidlá s tienidlom…), doplnkové (nástenné lampy, stojace lampy, lampy na nočných stolíkoch...) a ambientné (LED lišty na policiach, svetelné reťaze, lávové lampy…). Výborným riešením sú lampy s reguláciou svetla, na ktorých si môžete nastaviť intenzitu osvetlenia. Mnoho moderných dánskych domácností nedá dopustiť na krb, ktorý je súčasťou obývačky. Hypnotizujúci pohľad na tancujúce plamienky však dokážu poskytnúť aj pekne naaranžované vonné sviečky z včelieho vosku, ktoré naviac príjemne prevoňajú miestnosť.

3

Veľká knižnica

Keď je vonku sychravo, čítanie je skvelá voľba na trávenie príjemného hygge času s knižkou. Veľká knižnica alebo menší knižný regál so zaujímavým vzorom poskytne útočisko pre vaše literárne poklady a zároveň zútulní detskú izbu, obývačku, pracovňu alebo spálňu. Regál z masívneho dreva môže slúžiť aj na vystavovanie obľúbených suvenírov z dovoleniek a rodinných fotografií v rámčekoch.

4

Pohodlný ušiak

Kde sa najlepšie sedí s knižkou a horúcim čajom alebo kakaom? No predsa v pohodlnom čalúnenom kresle s podnožkou. Pre ešte väčšie pohodlie môžete kreslo typu ušiak doplniť o vankúšiky a huňatú deku.

5

Priestor pre kvetiny

Prečo by ste si nemohli každý týždeň dopriať vázu plnú čerstvých kvetov? Umiestnite ich na jedálenský stôl, komodu či príručný stolík. Hygge domácnosť je väčšinou aj domovom početných izbových rastlín v kvetináčoch. Ozdobný kvetináč, pevný regál, drevená truhlica, komoda alebo špeciálny stojan na kvety budú skvelým domovom pre vaše izbové rastliny.

6

Hravé doplnky

Nábytok z masívneho dreva je farebne neutrálny a hodia sa k nemu doplnky, ktoré oživia priestor a dodajú mu osobitý ráz. Môžu to byť vzorované či jednofarebné koberce, zaujímavé obrazy a fotografie na stenách, dizajnové stolíky, originálne komody, atď. Vašej fantázii sa medze nekladú. Pokojne si do spálne zaveste zarámované výšivky od starej mamy či kresbičky vašich detí. Dôležité je, aby ste pri pohľade na každý z vašich doplnkov cítili radosť.

7

P.S.: Potrebujete viac informácií o nábytku, ktorý máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania tovaru? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.