Keď sa doma pracuje aj učí: takto budete mať svoj priestor vy aj vaše deti


Ak pracujete z domu a doma sú i vaše deti, ktoré sa vzdelávajú na diaľku, s využitím moderných technológií, je dôležité, aby ste si navzájom dopriali dostatok priestoru pre vaše aktivity. V ideálnom prípade by všetky deti a dospelí pracujúci z domu mali mať svoj pracovný kútik, a v tom úplne najideálnejšom prípade i vlastnú „učebňu“ alebo „kanceláriu“. Pozrime sa spoločne na to, ako môže vyzerať vaša domáca kancelária a detská izba pripravená na ničím nerušené vzdelávacie aktivity.


Súkromie na prvom mieste

Ak vaše deti komunikujú s učiteľmi a vy sa venujete konferenčným pracovným hovorom, môže sa stať, že zvuková izolácia, ktorú poskytujú slúchadlá, nebude stačiť. Každý člen domácnosti, ktorý potrebuje na svoje aktivity ticho, by preto mal mať na tento čas vyhradený svoj priestor. Nemusí ním však byť len domáca pracovňa či detská izba – na „hlučnú“ prácu s počítačom si môžete vyhradiť aj časť kuchyne, obývačky, prípadne spálne, v ktorej môžete na pracovný či školský kútik využiť napríklad nenápadný rozkladací regál so stolíkom. Počas teplejších mesiacov roka oceníte i prenosný PC stolík, ktorý môžete použiť aj na balkóne či na terase.

2

Rafinovane riešené zóny

Pracovný alebo študijný kútik je vhodné v rámci izby umiestniť tak, aby bol od zvyšného priestoru aspoň trochu vizuálne oddelený, napríklad „zelenou stenou“ z izbových rastlín či praktickým regálom v tvare schodíkov, ktorý poslúži aj ako knižnica. Okrem toho, že získate väčší pocit súkromia, praktická bariéra prispeje aj ku zvukovej izolácii.

3

Maximálne prispôsobený priestor

Každá osoba, ktorá pracuje alebo študuje doma, by mala mať svoj priestor maximálne prispôsobený na mieru. Pre najmenšie deti je vhodný rastúci písací stôl so stoličkou, ktorý sa prispôsobí ich výške. Pre staršie deti a dospelých by mali byť samozrejmosťou pohodlné a nastaviteľné kancelárske stoličky s kolieskami a lakťovými opierkami. S ľahko prenosnou kancelárskou stoličkou môžete v prípade potreby pracovať aj pri jedálenskom či kuchynskom stole alebo pri praktickom závesnom PC stolíku, ktorý môže byť umiestnený napríklad aj vo väčšej predsieni.

Tip: V prípade, že sa viacero detí delí o detskú izbu, využite riešenia, ktoré šetria miesto – napríklad detskú poschodovú posteľ s integrovaným stolíkom či viacúčelovú detskú posteľ, ktorá sa dá jednoduchým sklopením prerobiť na písací stôl.

4

Praktické doplnky, ktoré zlepšujú výkonnosť

Našu schopnosť podať kvalitný výkon pri práci alebo štúdiu ovplyvňuje množstvo faktorov. Okrem úrovne hluku a zahltenosti podnetmi je to aj poriadok vo veciach – máme poruke všetko, čo potrebujeme? Jednoduchým doplnkovým úložným priestorom sú napríklad nástenné police, na ktoré sa zmestia knihy aj kancelárske pomôcky či korková nástenka. Výborným doplnkom k pracovnému stolu je stolová lampa s nastaviteľnou svetelnou intenzitou. K lepším výsledkom v škole i v práci prispeje i dostatok kyslíka počas pracovných či študijných aktivít – nezabudnite urobiť miesto v izbe aj pre rastliny, ktoré môžu skrášliť stôl, komodu alebo príručný stolík. Pre veľké rastliny v kvetináčoch je vhodný aj špeciálny stojan na kvety.

5

P.S.: Potrebujete viac informácií o nábytku do domácej pracovne alebo detskej izby, ktorý máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania tovaru? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.