Upratovanie s Marie Kondo: takto si s ľahkosťou udržíte poriadok v šatníku

Marie Kondo sa preslávila na celom svete svojím jedinečným prístupom k upratovaniu. Pomáha svojim priaznivcom zbavovať sa vecí, pre ktoré nemajú využitie, a usporiadať si v domácnosti tie predmety, ktoré sú užitočné a ktoré im robia radosť. Každá vec (oblečenie, knihy, papiere, domáce potreby aj spomienkové predmety) má mať svoje miesto a svoj domov. Pozrime sa spoločne na to, ako si môžeme s pomocou rád Marie Kondo usporiadať svoj šatník snov.


V každej skrini môže byť dokonalý šatník

Bez ohľadu na to, či disponujete šatníkovými skriňami, vstavaným alebo osobitným šatníkom, nezaobídete sa bez počiatočného triedenia oblečenia. Marie Kondo radí, aby ste si všetko vaše oblečenie najskôr poskladali na jednu veľkú kopu. Vezmite každý kus odevu do rúk a sledujte svoje pocity. Ak vo vás daná vec vyvoláva pocit radosti (a sedí vám veľkosťou i štýlom), prechádza skúškou a môže sa vrátiť do skrine či na pojazdný vešiak, ktorý je výborným pomocníkom pri triedení oblečenia.

Tip: Každý člen domácnosti by mal mať podľa možností vyčlenený vlastný priestor na oblečenie – ideálne aspoň polovicu skrine s vešiakovou tyčou, poličkami aj zásuvkami. Ak na účely šatníka využívate samostatnú miestnosť bez poličiek, šatníkový organizér vám pomôže udržať si poriadok v jednotlivých kategóriách oblečenia a doplnkov.

2

Komínkom odzvonilo – v zásuvkách komody budete mať lepší prehľad

Marie Kondo neuznáva „vojenský“ štýl ukladania odevov do komínkov. Oblečenie sa v nich krčí a kúsky, ktoré sú na spodku kôpky, sa ťažšie vyťahujú. Odporúča preto skladať oblečenie (zdroj: YouTube/The KonMari Fold/Marie Kondo) do úhľadných obdĺžnikových tvarov a následne ho ukladať do zásuviek komody. Pri pohľade do zásuvky budete mať okamžite prehľad o tom, kde sa ktorý kus odevu nachádza. Oblečenie usporiadané podľa farieb naviac lahodí oku.

Komody s veľkými zásuvkami sú vhodné na skladovanie tričiek, svetrov, mikín, nohavíc na voľný čas, športového oblečenia, ponožiek aj spodnej bielizne. Do detskej komody sa hravo zmestí väčšina detského oblečenia, ktoré si nevyžaduje vešiaky. V zásuvkách si môžete vytvoriť systém a rozdeliť ich na menšie sekcie, do ktorých budete ukladať jednotlivé typy odevov. Poslúžia vám na to obyčajné papierové krabice alebo špeciálne nastaviteľné zásuvkové organizéry, ktoré nepatria len do kuchyne.

3

Doplnky, ktoré robia radosť

Doplnky ako sú rôzne druhy tašiek, opasky, šatky, hodinky, kravaty, klobúky a slnečné okuliare, sú neodmysliteľnou súčasťou šatníka. Môžete ich skladovať v krabičkách podobne ako odevy, v zásuvkách či na policiach, no môžete využiť aj iné úložné riešenia, napríklad:

4

Priestor pre topánky ako vo výkladnej skrini

Podľa Marie Kondo by sme aj topánkam mali dopriať priestor, ktorý bude dokonale prehľadný a zároveň estetický. Ideálnym riešením je samostatný šatník s veľkou otvorenou policou na topánky, kde si môžete usporiadať svoju zbierku topánok podľa vlastných preferencií. Marie odporúča inšpirovať sa usporiadaním topánok v obchode s obuvou – skladovať spolu podobné typy topánok, umiestňovať k sebe topánky rovnakej alebo podobnej farby a štýlu. Tento princíp môžete uplatniť aj v menšom botníku.

Tip: Botníková skriňa vytvorí domov pre veľké množstvo párov topánok a zároveň vám do predsiene vnesie praktické zrkadlo, v ktorom uvidíte celú postavu.

5

P.S.: Potrebujete viac informácií o úložných systémoch, ktoré máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania tovaru? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.