Zariaďte detskú izbu v štýle Montessori

Páčia sa vám zásady Marie Montessori? Čo tak ich aplikovať aj na vybavenie detskej izby? Postarajte sa deťom o príjemné a stimulujúce prostredie, v ktorom zažijú množstvo zábavy a veľa sa naučia.

montessori-regal

Posteľ v štýle Montessori

Nemusíte byť fanatikom do systému výchovy Marie Montessori (písali sme o ňom v predchádzajúcom článku), aby ste dokázali oceniť, čo je estetické a praktické a urobí vašim najmenším radosť. Detská izba je ich malým kráľovstvom a aj vhodne zvolený nábytok sa môže postarať o to, ako sa budú správať. Na obed alebo po celodennom hraní si vaši drobci zaslúžia kvalitný oddych, aby načerpali nové sily na hru. Čo tak im zaspávanie trocha spríjemniť? Montessori posteľ je pohodlná, ale predovšetkým dizajnovo dokonalá. Videli ste už postele so strechou, ktoré pripomínali domčeky?

Tak aj to je v harmónii so zásadami Montessori. Strieška môže zdobiť aj postieľku pre bábätká. Slobodu pohybu detičkám doprajete, ak má postieľka odstrániteľné bočnice. Tie ich chránia počas spánku, no po zobudení nie sú prekážkou v hre. Veľmi praktické je, ak sa postieľky či postele prispôsobujú veku dieťaťa, a teda s ním vyslovene rastú. Oceníte to aj vy, pretože detskú posteľ nemusíte meniť zakaždým, keď dieťa podrastie.

Detské postele Montessori sa vyrábajú v atraktívnych farebných prevedeniach. Ako v prípade ostatného nábytku sa vyzdvihujú skôr prírodné materiály. Posteľ v štýle domčeka môže zdobiť jemný záves alebo lampióny a pútavá je aj z toho dôvodu, že drobček spí takmer na zemi a nemusíte sa báť, že sa z postele skotúľa.

montessori-postel

 

montessori-krabica

Montessoriovská detská izba plná nápadov

Aj vy môžete svoje ratoliestky naučiť poriadkumilovnosti a nepotrebujete na to ani študovať špeciálnu literatúru. Úplne stačí, ak vysoké skrine a komody nahradíte policami alebo regálmi, na ktoré dieťa dočiahne samo. Na policiach je uložených pár hračiek, ktoré z času na čas obmieňate, ale aj dekorácie či veselé obrázky. Vďaka poličkám dieťa ľahko naučíte, že hračka má byť vrátená na pôvodné (prázdne) miesto.

Montessori detskú izbu spoznáte predovšetkým podľa toho, že v nej vládne systém a poriadok. Všetko, čo dieťa potrebuje pre hru či spoznávanie sveta, mu musí byť na dosah, v detskej izbe sa tak ľahšie stane nezávislou osobnosťou. Za malým stolíkom si môže čítať knihy i maľovať, v skrinkách na kolieskach môže mať uložené hračky a premiestňovať ich podľa potreby, na zásuvkách nízkej komody môžu byť nalepené obrázky toho, čo sa v nich ukrýva.

Túto detskú izbu na rozdiel od tej klasickej modernej charakterizujú skôr nevýrazné, príp. zemité farby, no najmä drevo, biela farba a prírodné materiály (ovčia vlna, bavlna). Izba by mala byť presvetlená a mala by v nej hrať krásna hudba. Ak chcete povzbudiť aktivitu detí, umiestnite im do izby bezpečnú lezeckú stenu, lano na šplhanie, hojdačku, tabuľu na kreslenie, stan alebo šmykľavku.