Rozmiestnenie kúpeľňového nábytku – rady a inšpirácie

Poradíme Vám, ako najlepšie a najefektívnejšie usporiadať nábytok tak, aby ste sa v kúpeľni cítili dobre. Aby ste mali dostatok priestoru, aby ste pri upratovaní neboli Popoluškou a aby vám všetci vašu kúpeľňu ticho závideli! 

Rozmer je prvoradý!

Ak máme kúpeľňu dva metre krát dva metre, ruku na srdce, veľa toho nevymyslíme. Nezúfajme, v takomto prípade musíme zvoliť vysoké štíhle skrinky, ktoré majú úložný priestor po celej výške kúpeľne. Radšej preferujeme svetlé, pastelové farby, ktoré opticky zväčšujú priestor. Zabudnime na vaňu, zvoľme sprchový kút – minimalistický, ale luxusný! Sprchy sú vybavené rohovými poličkami, kde si môžeme uložiť drogériu, aby bola po ruke. Umývadiel je na trhu neúrekom. Od najväčších, až po maličké, ktoré spoľahlivo plnia rovnakú funkciu. Skrinku nad umývadlo si kúpime so zrkadlovými dvierkami, zabijeme dve muchy jednou ranou. Na podlahu umiestnime obdĺžnikový farebný koberček, ktorý vizuálne zväčší plochu kúpeľne.

Ak máme rozmerovo veľkú kúpeľňu, môžeme sa vyriadiť do sýtosti, ale pozor, takisto platí pravidlo dvakrát meraj, raz rež! Práve pri veľkých rozmeroch zákazníci často uchádzajú a kúpia viac nábytku ako potrebujú. Okrem skriniek s veľkým úložným priestorom si môžeme dovoliť priestrannú rohovú vaňu. Moderné sú kombinácie so sprchovým kútom. Pri veľkých rodinách sa nebojme dvojitého umývadla, ušetria čas a nervy pri rannom zhone. Zrkadlá bývajú so zabudovanými LED svetlami, buď na hornej strane alebo po celom obvode. Drahšie kúsky majú svetlá s rôznymi odtieňmi farieb, na pohyb alebo tlesknutie rukami. Do veľkých kúpeľní môžeme umiestniť práčky, samozrejme ďalej od vody a s dostatkom miesta na ľahkú manipuláciu. Ak si kúpime aj sušičku, nemusíme tráviť čas zdĺhavým sušením bielizne.

Niektoré kúpeľne naopak, sú až príliš veľké a pôsobia chladne. Preto sa nebojme tmavých farieb či už na kachličkách, alebo podlahe. Krásne sú doplnky so zlatým motívom alebo so žiarivými farebnými dekoráciami. Huňaté teplé koberčeky pôsobia útulne a rozžiaria miestnosť.

Čierna elegantná 

Nábytok kupujeme zásadne z materiálov, ktoré sú určené do miestností s vyššou vlhkosťou.

- Vysokotlaková laminovaná doska (HPL) je najpopulárnejšia povrchovú úpravu kúpeľňového nábytku. Laminát je odolný voči vlhkosti, občasnému kontaktu s vodou a chemikáliami.

Vodotesné drevo je prevažne morská borovica, buk a bambus. Nepoškodí ich ani pravidelný kontakt s vodou.

- Keramika a porcelán, tu ani nie je čo dodať. Vynikajúci materiál, ľahká údržba, maximálne odolný, krásny dizajn. Využíva sa nielen na umývadlá a toalety, ale aj na poličky, vrchné dosky skriniek či obklad na stenu.

- Sklo je vďačný materiál, poličky, povrchová úprava, zrkadlá,... Pri používaní sa síce ľahko zašpinia a vidno na nich zaschnuté kvapky vody, ale akýkoľvek čistiaci prostriedok na báze alkoholu ich rýchlo odstráni.  

- Nerezová oceľ je odolná voči korózií, nezamieňajme si ju však s obyčajným kovom. Nerez sa dlhé roky používa ako riad v kuchyni, na výrobu bazénov, rámov zrkadiel a má široké spektrum vynikajúcich vlastností. Nehrdzavie a vydrží roky.

- Plast je takisto vhodný do kúpeľní. Odolný voči vode, vlhkosti, ľahko sa udržiava a čistí, na trhu si ho môžu dovoliť aj zákazníci s menším príjmom.

Hnedá klasika

Funkčnosť nábytku v kúpeľni.

Čo si pod tým predstaviť? Je rozdiel či žijeme v domácnosti vo dvojici, či máme malé deti alebo seniorov. Pre dvojicu stačí menšia skrinka na uloženie zubných potrieb a malej drogérie. Do dolných skriniek alebo regálov ukladáme osušky, fén a väčšiu drogériu.

Naopak, ak máme veľkú rodinu, budeme potrebovať veľa veľa veľa úložného priestoru! Nehovoriac o tom, že dievčatá používajú iný druh kozmetiky ako chlapci - šampóny, kondicionéry, krémy na pleť, gély na vlasy, lak, tužidlo, voda po holení, voňavky,... až po bežnú drogériu ako pracie prášky určené pre bábätká, kapsule na bielu bielizeň, farebnú bielizeň, aviváž na citlivú pokožku,...

Všetku drogériu a ostatné drobnosti je vždy lepšie umiestniť do uzatvorených skriniek a zásuviek, aby sa nečistoty a prach nedržali na otvorených policiach. Povrch skrinky iba utrieme suchou handričkou, prípadne prostriedkom na nábytok, ktorý príjemné prevonia kúpeľňu. Vynikajúca pomoc sú skrinky zavesené do steny. Dlážka sa jednoducho umyje jedným ťahom, nie je potrebné kľačať a čistiť zájdenú špinu okolo nožičiek. Ak podlahu umývame pravidelne, upratané je raz-dva. Ak však nechávame veci „na potom“, časom sa medzi dlaždice dostane mastná špina, zájdenie nečistôt a v neposlednom rade hrozí vznik plesní. Rohy kúpeľní vyčistíme najlepšie zubnou kefkou alebo hubkou, nezabúdajme na pravidelnú dezinfekciu.  

Romantic

Vetranie, vetranie, vetranie!

Odhliadnuc od malej alebo veľkej kúpeľne, v byte alebo dome, veľmi dôležité je pravidelné vetranie. Rodinné domy majú zvyčajne malé okná. Frekvencia a dĺžka vetrania závisia na ročnom období, štandard je 3-4 krát denne. Na jar a v jeseni necháme okno dokorán 15 minút, v lete môžeme aj pol hodinu. Naopak, v zime stačí približne 5 minút. Čím je vonku mrazivejšie, tým má byť vetranie kratšie. Neodporúča sa mikro vetranie, nakoľko sa medzi oknom a rámom nahromadí voda, ktorá zamrzne. Ak Vás trápi v kúpeľni nadmerná vlhkosť, napríklad kvôli sušeniu bielizne, určite nevetrajte počas dažďa, vtedy sa vlhkosť ešte zvýši. Po sprchovaní vždy ešte dodatočne vyvetráme.

V bytoch väčšinou nie je možnosť vetrania oknom, preto je ideálnou voľbou ventilátor. Na trhu je nespočetné množstvo ponuky, zaujímavé dizajny a v rôznych cenových kategóriách.

Bahama Mint

Malé dekorácie robia divy

Určite ste sa stretli s tým, že niekedy vojdete do miestnosti a cítite sa veľmi príjemne. Naopak, miestnosť je síce plná luxusného nábytku, ale cítite chlad, fádnosť. Kľúčom sú malé doplnky, ktoré rozžiaria a zútulnia každý kút. Kúpeľne môžeme oživiť koberčekom, penovou rohožou alebo vkusným sprchovým závesom. Obľúbené sú papraďové kvetiny, ktoré milujú vlhkosť. Siahnuť môžeme aj po dracéne, orchidei, aloe vera, lopatkovci alebo kaktuse. Ostali nám mušle z dovolenky pri mori? Stále nám zavadzajú a je nám ľúto ich vyhodiť? Nasypme ich do skleneného pohára, môžeme k nim dokúpiť dekoratívny piesok a máme krásny doplnok, ktorý nám navyše bude pripomínať spomienky na leto.

Ak máme kúpeľňu jednofarebnú, nebojme sa sýtych farieb uterákov a osušiek. Naopak, ak máme rôzno-farebné kachličky, siahnime po bielych uterákov, nádherne vyrovnajú farby a dotvoria pomyselnú bodku.