Provensálsky nábytok je vyjadrením životného štýlu

CLANOK-PROVENSALSKY-STYL-BYVANIA-Limena-nabytok

Letné prázdniny sú pre mnohých z nás najobľúbenejšou časťou roka. Ako spieva Jim Croce v jednej zo svojich piesní: Ak by som mohol schovať čas do fľaše / prvá vec, ktorú by som chcel urobiť / je uchovať každý deň až na veky. Hoci sa dni dovoleniek a príjemných letných chvíľ nedajú zažívať každý deň, predsa existuje spôsob, ako si ich môžeme doma pripomínať každý deň.


Definícia provensálskeho nábytku

Rustikálny dojem, ktorý definuje provensálsky štýl, môže byť elegantne moderný. Napríklad jeden z najobľúbenejších výrobcov La Verrerie de Biot vyvinul celý rad dizajnových sklených predmetov, ktoré ladia s interiérom každej domácnosti. Dokonca aj vo viac neutrálnom štýle, ktorý definuje moderné Provensálsko, by ste sa nemali báť farieb. Jedálenské sety môžu niesť biele alebo pastelové farby, skrine s jemným priečelím charakterizujú krémové farby s drevenými tónmi.

Provensálsky nábytok vystihujú prírodné materiály, tlmené farby, príjemné tkaniny, extravagantné osvetlenie, zlatisté nádychy dizajnu a tapisérie s rustikálnym vzhľadom. Klasický dekoratívny štýl nepodlieha trendovosti, azda preto patrí medzi najpopulárnejšie.  

Provensálsky štýl má rovnaké čaro v historických aj nových domoch. V mestských bytoch dodáva provensálsky nábytok Avinion pocit tepla a útulnosti napriek svojej prepracovanosti, na vidieku sa hodí k provinčnému prostrediu napríklad nábytok Country. Ak chcete francúzsky štýl, vyberajte si biele alebo svetlé farby na steny a drevené tóny podláh a nábytku.

 CLANOK-PROVENSALSKY-STYL-BYVANIA-Country-jedalen

Provensálsky štýl: kráľovský kvalitný nábytok

Francúzsky provensálsky nábytok je termín, ktorý sa všeobecne používa na označenie nábytku z francúzskych menších miest a z vidieka, väčšinou z obdobia 18. storočia. Často sa vzťahuje na nábytok z provincií Provensálska, Normandie a Bordeaux.

Počas 18. storočia si parížska monarchia objednala stovky luxusných a prepracovaných kusov nábytku. Položili tak základy rokokového štýlu, známeho z obdobia panovania Ľudovíta XV. Z neho neskôr vznikol neoklasicistický štýl, známy tiež z čias Ľudovít XVI. Provensálsky nábytok sa teda najčastejšie spája s rokokovým a neoklasicistickým štýlom.

Dnešný provensálsky nábytok sa začal vyrábať ako séria jednoduchších a cenovo dostupných úprav luxusných kusov pre monarchiu. Nábytok bol určený pre bohaté rodiny iných francúzskych provincií, ktoré napriek tomu, že mali dostatok financií, si v skutočnosti nemohli dovoliť luxusné a veľmi drahé parížske kúsky. 

Preto ak sa rozhodnete mať doma stoličky, stoly, komody alebo doplnky z tohto štýlu, nemusíte nutne zachádzať do extrémov – stačí si vybrať zo širokej ponuky nových kúskov nábytku, ktoré dokonale imitujú obľúbený štýl. Pri novom nábytku však máte záruku, že vám vydrží mnoho rokov. 

 

Ako si vybrať provensálsky nábytok

Ak sa rozhodnete pre neutrálnejšie farebné schémy stien a nábytku, zvoľte žiarivejšie farby posteľnej bielizne, obrusov alebo kobercov. Farebnosť je esenciou provensálskeho štýlu, no mala by sa využívať opatrnejšie pri navrhovaní interiéru menej presvetlených miestností. Je zložité vytvoriť provensálsku atmosféru v izbe bez slnka, teda dať izbe charakter bez vytvorenia gýču. 

Interiér provensálskeho štýlu by mali charakterizovať kvetnaté motívy a more. Využite mnohé odtiene modrej farby. Do kúpeľne budú vhodné predmety z morského prostredia – mušle, hviezdice, dekorácie a sýta modrá farba morskej vody.  

Samotný nábytok by mal predovšetkým rustikálny vzhľad. Tak ako prirodzene starnú stromy, tak sa mení aj nábytok. K starému nábytku prirodzene patria škrabance, jemné praskliny a iné nedokonalosti. Ak je provensálsky nábytok konštrukčne dobre zvládnutý, môže sa stať súčasťou vášho dedičstva pre nasledujúce generácie. Tento štýl nestarne a cena i dôležitosť viacgeneračného nábytku postupne rastie.  

Existuje názor, že provensálsky štýl vznikol rokmi zdokonaľovania a uplatnených skúseností. To je ďalší dobrý dôvod, prečo by ste mali zvážiť investíciu do francúzskeho dekoru. Provensálsko totiž nie je len interiér, provensálsky nábytok je vyjadrením životného štýlu.