Trendy v bývaní v roku 2018

Na začiatku nového roka si často vravíme, že prišiel čas na zmenu. Dávame si rozmanité predsavzatia, ako zmeníme svoju osobnosť alebo životný štýl, no zabúdame na to, že nový rok sa nám môže postarať aj o sviežejšie bývanie. Aké trendy v bývaní treba nasledovať v roku 2018?

 

Farby a materiály

obyvacka-viky-fotozakaznikFarby v domácnosti sú základ. Nielenže dokážu ovplyvniť našu náladu a výkony, ale taktiež nám pomáhajú náš domov zútulniť. Rozhodne však netreba myslieť len na to, ktorá farba získala tohto roku označenie farba roka, ale sa pri výbere orientujte predovšetkým na základe vlastných preferencií. V roku 2018 je moderná ultrafialová, to však neznamená, že svoje obydlie musíte premeniť na cukríkový zámok. Fialová sa môže objavovať napríklad len na vybraných bytových doplnkoch, tapetách a textíliách, ako sú závesy, koberce, kvetináče, vankúše, deky, prikrývky na posteliach, avšak s prihliadnutím na to, či do vášho interiéru skutočne zapadá. Najviac vynikne v kombinácii s bielou, sivou, béžovou alebo svetlomodrou. Príliš však neexperimentujte, keďže ide o veľmi výraznú farbu, použitá vo veľkom množstve by mohla pôsobiť na prvý pohľad agresívne. O štýlové bývanie sa postaráte aj využitím zemitých farieb alebo farieb, ktoré nám pripomínajú prírodu, napr. tmavožltá, hnedá alebo zelená. Ak si práve zariaďujete kuchyňu, trendom pre rok 2018 je farebná kuchyňa s využitím prírodných materiálov (drevo, kameň) a to isté sa týka aj kúpeľní. Drevenými prvkami oživíte aj najnudnejší priestor. Skúste napríklad drevené úchyty na dvierka kuchynskej linky, drevené kľučky či zaujímavo vyrezávané drevené police alebo stojany na kvety. Aj kovové interiérové doplnky alebo doplnky vo farbe mosadze (kľučky, svietidlá) naďalej ostávajú veľkým hitom.

FLORENCE_GREY_1

Jedinečné druhy nábytku

Ak sa chcete postarať o to, aby vaša domácnosť pôsobila originálne, nekupujte v obchodoch to, čo je práve moderné, to má predsa každý. Skôr sa zamerajte na to, čo je jedinečné a má svojské črty, resp. tvary. Nábytok si dokonca viete vylepšiť prvkami, ktoré ho od podobných kúskov odlíšia. Je množstvo techník, ktorými môžete oživiť starý nábytok, ale takisto aj nábytkárstiev, ktoré majú vo svojej ponuke dizajnový nábytok vhodný do každého interiéru. Reč je o pohodlných ušiakoch, moderných konferenčných stolíkoch, netradičných komodách alebo jedálenských stoloch. Pri rekonštruovaní bývania myslite predovšetkým na útulnosť. Nábytok má nielen dobre vyzerať, ale musí byť aj praktický a pohodlný. Pokojne sa rozhodujte aj pre netradične sfarbený nábytok, ten pôsobí originálne vždy.    

Rastliny vás spoja s prírodou

A keďže sme už hovorili o prírodných farbách a materiáloch, určite nehodno zabúdať ani na využitie kvetov v domácnosti. Bez nich by naše obydlia pôsobili chladne a umelo. Kvety je najlepšie využiť, samozrejme, živé, no nebojte sa ani veľkých kvetinových vzorov na textíliách alebo tapetách. Najmä prvky ľudovej kultúry idú do popredia čoraz viac. Premeňte vašu obývačku na „kyslíkovú komoru“ a obdarte ju veľkými kvetmi, ktoré zaplnia každé prázdne miesto. Menšie rastliny sa môžu objavovať aj na nástenných policiach kdekoľvek v miestnosti, kam doľahne aspoň pár slnečných lúčov. Platí však, že v priestoroch, kde spíte, by malo byť kvetov čo najmenej, pretože rastliny v noci spotrebúvajú váš kyslík.

FLORENCE_GREY_ICA_          sophia-cement-kupelna