Vyberte si sedačku do obývačky, ktorá vám sadne

Obývacia izba hrá v živote každej rodiny dôležitú úlohu. Stretávame sa tu, oddychujeme i oslavujeme. Preto je dôležité mať v nej takú sedaciu súpravu, ktorá bude čo najlepšie vystihovať vaše požiadavky, poskytne vám dostatok priestoru a vydrží dlho.

alice_obývacia izba

Pri výbere sedačky sa zamerajte najmä na účel

Dôležitú úlohu hrá najmä to, čo od sedačky očakávate. Ak to bude priestor na spoločné stretnutia s priateľmi, vyberte si sedačku s viacerými sedacími plochami. Ak vám bude slúžiť na relax a príležitostný spánok, praktickou voľbou môže byť rozťahovacia alebo polohovateľná sedačka.

Tvar sedačky ovplyvňuje predovšetkým priestor, ktorý máte k dispozícii. Vo veľkých obývačkách sa skvelo vyníma sedačka v tvare U, ktorá poskytne dostatok priestoru na oddych i pre väčšie návštevy. Ak vám to priestor dovolí, dobrou voľbou je aj rohová sedačka, ktorá zaberá menej miesta, stále je však dostatočne pohodlná a priestranná. Do malých obývačiek odporúčame klasickú sedačku, ktorú môžete rozšíriť vďaka rôznym kreslám či taburetkám.

Kvalitný materiál je základom dobrej sedačky

Od materiálu sa odvíja aj jej životnosť. Kostrou sedačky je zväčša drevený masív, ktorú ju drží pohromade. Niektoré sedačky sú vyplnené kombináciou pružín a molitanu, iné vypĺňa molitanový matrac. O kvalite sedačky rozhodujú aj poťahové materiály, ktoré delíme na látkové, kožené a koženkové.

Veľmi obľúbené sú látkové poťahy, ktoré sú príjemné na dotyk a poskytujú dostatok pohodlia a tepla. Do popredia sa dostávajú poťahy ošetrené tzv. nanowel technológiou, ktorá zaručuje ich odolnosť voči vode a nečistotám. Vďaka nej sa už nemusíte obávať nepríjemných škvŕn z rozliatej kávy či vína, jednoducho ich vyčistíte čistou vodou a handričkou. 

Medzi najkvalitnejšie materiály patrí pravá koža. Napriek svojej vyššej cene vás odmení svojou dlhou životnosťou a ďalšími skvelými vlastnosťami. Pravá koža doslova „dýcha“ a nelepí sa. Vďaka jej biologickému pôvodu na nej fľaky od potu neostanú ani počas horúceho leta. Koža zároveň nezachytáva prach a roztoče, preto je skvelou voľbou pre alergikov. Keďže je to prírodný materiál, je potrebné sa o ňu z času na čas postarať. Slúžia na to rôzne vosky, ktoré zaistia jej kvalitu a dlhú životnosť.

Do poslednej kategórie spadajú koženkové materiály. Ide o pogumovaný materiál, ktorý sa svojou životnosťou nevyrovná pravej koži, jej vzhľad však dobre imituje. Výhodou takejto koženkovej sedačky je nižšia cena a veľmi efektný dizajn.