Vytvárame bývanie so škandinávskym šarmom: rýchly návod v 5 krokoch

Škandinávsky štýl bývania sa vyznačuje typickým minimalistickým a praktickým nábytkom a zároveň útulnosťou a špecifickým šarmom, ktorý si viete jednoducho vytvoriť aj v slovenských podmienkach. Obývačka, spálňa či kuchyňa a jedáleň v škandinávskom štýle budú vašou oázou pokoja a domácej pohody nielen počas studených mesiacov roka. Poradíme vám ako na to, v 5 jednoduchých krokoch.


Krok č. 1: Vytvoríme základ z nábytku z masívneho dreva

Nábytok z masívneho dreva je výborným základom pre útulný interiér v severskom štýle. Jednoduchá drevená posteľ v spálni, praktické skrine z dreveného masívu či drevený jedálenský stôl patria medzi nadčasovú výbavu domu alebo bytu. Ľahko ich skombinujete s iným dreveným nábytkom alebo s kvalitným nábytkom z imitácie dreva. Typická textúra a vôňa nábytku zo svetlého dreva, v kombinácii s bielou farbou zvyšného nábytku a doplnkov je typická pre severské interiéry, v ktorých dominujú najmä svetlé farby.

2

Krok č. 2: Pridáme čalúnený sedací nábytok

Čalúnený sedací nábytok prispieva ku severskému „hygge“ faktoru – na sedačke alebo pohovke s látkovým čalúnením sa príjemne sedí, najmä ak na nej nechýbajú mäkké dekoračné vankúše a huňatá deka. Ku škandinávskym interiérom patria predovšetkým neutrálne a tlmené odtiene prírodných farieb akými sú sivá, béžová, krémová, biela a svetlohnedá. Relaxačné alebo rozkladacie kreslo s látkovým čalúnením neutrálnej farby môže vytvoriť skvelý základ pre čitateľský kútik, a to najmä v prípade, že je doplnené originálnou taburetkou, ktorá poslúži aj ako príručný stolík.

3

Krok č. 3: Vytvoríme rafinovaný úložný priestor

Pre škandinávske interiéry sú typické skôr minimalistické úložné riešenia. Nenájdete tu zapratané rovné plochy, skôr uzavreté skrinky s dvierkami alebo zásuvkové komody. Obývacia stena vybavená skrinkami a otvorenými policami či zasklenou vitrínou je ideálna na uskladnenie kníh a dekorácií. Dôležitou súčasťou severskej domácnosti je i kvalitná domáca knižnica, ktorá sa nachádza v blízkosti komfortne vybaveného čitateľského zákutia.

4

Krok č. 4: Pridáme ambientné osvetlenie

Pre škandinávske bývanie je dôležité správne večerné osvetlenie domova, ktoré mu dodáva útulnú atmosféru počas chladných a dlhých večerov. Vytvorte si vo vašom byte či dome rafinovaný systém osvetlenia. Minimalistickú stropnú lampu môžete doplniť lampou s tienidlom, ktorá vytvorí príjemné tlmené osvetlenie v obývačke alebo spálni. Dizajnová stojaca lampa môže poslúžiť ako vďačný zdroj svetla počas čítania.

Pre severské krajiny je typické aj časté používanie živého svetla v podobe sviečok. Umiestnite ich do jednoduchých sklenených alebo kovových svietnikov a ozdobte si nimi konferenčný stolík, nástenné police alebo príručný stolík. K romantickému ambientnému osvetleniu v spálni môže prispieť i lávová lampa alebo svetelná reťaz s teplým odtieňom svetla.

5

Krok č. 5: Zútulníme priestor mäkkými textíliami

Teplé, mäkké a hebké deky nesmú chýbať vo vašom relaxačnom zákutí – či už je to pohovka, sedačka, kreslo alebo posteľ. Nezabudnite pridať aj niekoľko dekoračných vankúšov. Koberec s vysokým vlasom či malý koberček z umelej kožušiny zútulní vašu obývačku, spálňu i pracovňu.

6

P.S.: Potrebujete viac informácií o nábytku v škandinávskom štýle, ktorý máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania tovaru? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.