Detská izba pre dvoch

Kým bolo vaše druhé dieťa ešte len bábätko, detskú izbu ste neriešili. Ani na to nebol dôvod, keďže menšie z detí trávilo čas výhradne pri vás. Keď sa však naučilo chodiť, presťahovali ste ho do detskej izby k jeho súrodencovi. Ako zariadiť detskú izbu pre dve deti, aby bola funkčná a zároveň pekná?

Malá i veľká detská izba

Pri navrhovaní detskej izby zaiste zavážia aj priestorové možnosti. Kto stavia dom, málokedy nevenuje každému z detí vlastnú izbu, problém sa teda týka rodín, ktoré žijú v byte, dvojizbovom alebo trojizbovom. Veľké detské izby pohodlne znesú aj dve postele, avšak ak v izbe potrebujete mať aj skriňu alebo písací stolík, budete sa musieť uspokojiť s modernou poschodovou posteľou alebo s posteľou s prístelkou. Druhú možnosť volia skôr mamičky, ktoré sa boja nechávať spať svoje deti vo veľkej výške. Tu sa však žiada povedať, že poschodové postele spĺňajú všetky bezpečnostné štandardy, a pokiaľ sa na nich deti bezhlavo nejašia, nemôže sa im na nich nič stať.

detska-izba-pre-dvoch-768x512

Obľúbeným riešením v malých izbách pre dve deti je tiež rozkladacia pohovka vhodná na každodenné spanie, často aj s úložným priestorom na periny. Tu sa však musíte zmieriť s tým, že dieťa nebude ležať na matraci prispôsobenom jeho telu. Nezúfajte, pohovku môžete na noc obdariť špeciálnym vrchným matracom, ktorý počas dňa zložíte a skryjete napr. do šatníka či špajze.

Pokiaľ by ste radi dopriali svojim deťom dostatok voľného miesta na hru, písací stolík so stoličkou nie je nutnosťou. Veľa detí pracuje na svojich domácich úlohách pri rodičoch za kuchynským stolom a učenie zvládnu hravo aj bez neho. Ak sa písacieho stolíka vzdať nechcete, pretože na ňom dieťa môže mať položený počítač a v jeho zásuvkách učebnice, pre dve deti treba zháňať alebo dlhší stolík, alebo širší, čo sa dá využívať z oboch strán. Pokiaľ si nepotrpíte na tom, aby sa po noci periny odkladali, úložný priestor detskej postele môžete využiť na odkladanie detských šiat, vďaka čomu sa zbavíte nutnosti zaobstarať deťom skrine a ostane im viac miesta na police.

Izba pre chlapca aj dievča

V detskej izbe by sa malo každé z vašich detí cítiť dobre. Pokiaľ máte dve dievčatá alebo dvoch chlapcov, ružovej a modrej sa báť nemusíte. Avšak v prípade párika od týchto klasických farieb radšej upustite a zamerajte sa na tie neutrálnejšie, napr. na prírodné odtiene alebo sviežu zelenú, žltú, oranžovú, pokojne aj ich kombináciu s bielou. Ružovej a modrej si vaše deti užili dosť, keď boli bábätká, hoci ich vzájomná kombinácia nepredstavuje dizajnový priestupok. Skĺbiť chlapčenskú a dievčenskú stránku nie je ťažké, vo svete interiérových doplnkov a nábytku sa nájdu kúsky vhodné pre obe pohlavia rovnako. Bodky, pásiky, rozprávkové postavičky sa môžu vyskytovať ako na tapetách, tak i na posteľnej bielizni alebo dekoračných vankúšoch či nálepkách na stenu. Príjemné prítmie v detskej izbe vytvoríte vašim deťom využitím rímskych roliet. Tie už dostať v rôznych farbách a s rôznymi vzormi, hľadajte však také, ktoré ladia so závesmi alebo inou dominantnou farbou v izbe.

Kým sú vaše ratolesti menšie, určite je dobré zakryť podlahu kobercom. Jednak ju tak nezničia búšením hračkami, a jednak budú sedieť na mäkkom a teplom povrchu. Keď trocha vyrastú, môžete im dopriať modernú podlahu a koberčeky im umiestnite iba k posteli či pod písací stolík. Dievča i chlapec by mali mať v detskej izbe svoj osobný priestor na odkladanie hračiek, prípadne realizovanie svojich hier. Využite rozmanité tvary a farby políc, darujte deťom malé hracie stany alebo veľkú poschodovú posteľ s úložnými možnosťami, aby každé dieťa malo na svoje hračky a učebnice vyhradený priestor.