Ekologicky zariadená kuchyňa – 6 tipov


Ekologické bývanie má viac výhod, než je na prvý pohľad zrejmé. Nielenže šetrí našu planétu a jej zdroje, ale uľaví sa aj vašej peňaženke. Vďaka dodržiavaniu princípov ekologického bývania v kuchyni totiž ušetríte peniaze aj čas – prestanete nimi plytvať. Ekologický životný štýl môžete zohľadniť už vo fáze zariaďovania kuchyne.

1. Používajte energeticky úsporné spotrebiče

Pri výbere kuchynskej linky sa nezameriavajte len na estetické hľadisko ale aj to, či sa do nej dajú zabudovať najmodernejšie spotrebiče, ktoré šetria čas aj energie. Patria medzi ne umývačky riadu, ktoré ocenia najmä rodiny s viacerými deťmi, a úsporné chladničky najvyššej energetickej triedy (A).

2

2. Vytvorte si úložný systém na potraviny

Potraviny patria do chladničky alebo do špajze. Čo však v prípade, že nedisponujete špajzou ani komorou? Budete si musieť vystačiť s kuchynskými zásuvkami a skrinkami, prípadne s potravinovou skriňou, ktorá má vo vnútri drôtený úložný systém. Ak chcete mať o vašich potravinách dobrý prehľad, skladujte ich tak, aby ste už na prvý pohľad po otvorení skrinky alebo zásuvky vedeli, kde sa čo nachádza. Pomôže vám pritom zásuvkový organizér. Potraviny ako múka, cukor, strukoviny, cestoviny a pod. môžete skladovať v praktických sklených nádobách.

3

3. Pestujte bylinky v kvetináčoch

Keď si kupujete čerstvé bylinky v obchode, väčšinou majú za sebou dlhú a náročnú cestu.
Nákladné pestovanie a doprava zvyšujú cenu byliniek, ktoré si môžete úspešne dopestovať aj doma v kvetináčoch. Umiestnite ich na štýlový regál na slnečnom mieste v kuchyni alebo na parapetnú dosku. Okrem prísunu čerstvých byliniek, ktoré využijete pri varení, vám doma zlepšia vzduch.

4

4. Trieďte odpad

Zjednodušte si separovanie odpadu a vynášanie smetí. Myslite na to už pri výbere kuchynskej linky a zabudujte si do nej praktický separovací kôš na odpadky, vďaka ktorému jednoducho vytriedite papier, plasty, kovy, sklo a bio odpad (ktorý môžete zužitkovať pri kompostovaní na záhrade alebo v modernom balkónovom kompostovači).

5

5. Vyraďte plasty

Plasty patria medzi bežné spotrebné materiály v domácnostiach, ktoré predstavujú veľkú záťaž pre životné prostredie. Skúste preto nahradiť plasty inými materiálmi: pri nákupoch využívajte látkové tašky namiesto mikroténových vrecúšok, plastové nádoby nahraďte nádobami zo skla, jednorazové slamky vymeňte za kovové. Na skladovanie zeleniny, ktorá si nevyžaduje chladničku, nepotrebujete plastové nádoby: môžete ich nahradiť napríklad prútenými košíkmi, ktoré sú súčasťou praktického regálu.

6

6. Používajte recyklovateľné materiály

Poriadok v kuchyni môžete udržiavať aj ekologicky. Namiesto neustáleho kupovania saponátu v plastových nádobách používajte čapovaný tekutý saponát a dávkovač z keramiky alebo zo skla. Papierové utierky bielené chlórom nahraďte látkovými a skladujte ich tak, aby boli poruke – pomôže vám napríklad šikovný organizér. Nápoje kupujte iba v sklených fľašiach, ktoré sa dajú ľahko zrecyklovať. Komoda s policou na fľaše je trendy a praktická, zjednoduší vám udržiavanie poriadku v kuchyni.

7

P.S.: Potrebujete viac informácií o kuchynskom nábytku, ktorý máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania tovaru? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.