Skryte sa pred slnkom a dažďom vo vašej záhrade: Aké tienenie bude najlepšie práve pre vás?

Predstavte si typický horúci letný deň. Na oblohe ani mráčik, slnko svieti, jedným slovom idyla. Až na fakt, že po chvíli máte chuť skryť sa do tieňa a odpočinúť si. Spoľahlivú ochranu pred slnečnými lúčmi vám poskytne tienenie: slnečníky, markízy, pergoly, slnečné plachty alebo altánky či prístrešky. Viete, ktorá možnosť vám bude vyhovovať najviac?

Poznáte rozhodujúce kritériá pri výbere záhradného tienenia? Skôr ako začnete vyberať, mali by ste si pár vecí ujasniť. Zamyslite sa nad tým, akú veľkú plochu je potrebné zatieniť, koľko osôb bude tienenie reálne využívať, kedy a ako dlho chcete vonkajšie posedenie nechať rozložené, aké sú vaše požiadavky na ovládanie a údržbu tienenia, je nevyhnutné ujasniť si aj finančné náklady, ktoré chcete v rámci tienenia minúť.

Cenovo najdostupnejší je slnečník

Aby tienenie splnilo svoj účel, slnečníky musia byť kvalitné a dostatočne veľké. Či už zvolíte kruhové alebo mnohouholníkové záhradné slnečníky, staviť by ste mali na tie s priemerom 290 cm a viac, štvorcové 250 x 250 alebo 300 x 300 cm. Samozrejme, rozmer sa odvíja od samotného priestoru, takže ak disponujete malým miestom, je potrebné si zadovážiť menší slnečník, v ponuke je mnoho typov v rôznych veľkostiach a farbách. Z čoho by ste nemali poľaviť, je tkanina. Stavte na kvalitné textílie zo 100 % akrylu či polyesteru vyššej gramáže. Dáždniky mávajú rôznu úpravu – obvykle ide protišpinovú, protiplesňovú, vodoodpudivú, s UV filtrom okolo 50 SPF. Tiež by mali niečo vydržať, kým sa premočia. Výrobcovia často uvádzajú vodný stĺpec až 300 mm. K dáždnikom – ak ich priamo neobsahujú v balení – je potrebné si zadovážiť aj vhodný podstavec.

 slnecnik-zahradny-nabytok-mojnabytok

Markízy sú klasikou, ktorá nesklame

Keď terasa nadväzuje na dom, je výhodné zvoliť k nej ako tienenie vonkajšiu markízu, ktorá zatieni veľkú plochu. Keďže sú markízy fixované do vonkajšej steny, teda sú celoročne vystavené klimatickým zmenám, je nutné, aby mali veľmi kvalitnú konštrukciu. Ideálne, ak markíza obsahuje hliníkový roler, predný hliníkový nosník, oceľový zadný nosník a hliníkové výsuvné ramená. Poťah z polyesteru je zárukou kvalitného chládku. Markíza, ktorá má mierne šikmý – nastaviteľný sklon, chráni pred slnkom aj pred dažďom, ktorý steká po vonkajšej hrane. Markízy sú dostupné vo viacerých farebných prevedeniach, aby dokonale korešpondovali s vaším bývaním.

 

markiza-zahradny-nabytok-mojnabytok

Pergoly zatienia aj pomerne veľkú terasu

Čím sa líši pergola od markízy? Má nohy. Luxusné typy pergol majú kovovú nosnú konštrukciu a strechu tvoria polykarbonátové panely. Špičkové modely dokonale dotvoria vzhľad terasy a pozdvihnú úroveň domu na vyššiu úroveň. Ak hľadáte elegantné a jednoduché riešenie, vaše potreby uspokojí stabilná a robustná konštrukcia z hliníkových profilov a silného polykarbonátu so 100 % UV ochranou. Pergoly poskytujú spoľahlivú ochranu pred dažďom, snehom, krupobitím i nežiadúcim UV žiarením.

pergola-zahradny-nabytok-mojnabytok

Službu vám urobí aj štýlová clona

Že ste o slnečných plachtách ešte nepočuli? Predstavujú vývojový stupeň medzi markízou a slnečníkom. Nie sú stavebne fixované k domu, nemajú ani „nohy“. Ich názov vychádza z podobnosti s lodnou plachtou. Takáto plachta je atraktívnou ozdobou každej záhrady a je skvelou a originálnou alternatívou slnečníka v modernom i rustikálnom bývaní. Ľahká impregnácia je zárukou ochrany pred miernym dažďom.

Tak čo, pomohli sme vám zorientovať sa v pestrej ponuke? Z výberu, ktorý sme pripravili v sekcii ZÁHRADA, si vyberie každý, možností je k dispozícii neúrekom.