Plusy a mínusy ratanového nábytku

ratanova zostava

Ratanový nábytok zažíva v poslednom období veľký boom. Výhodou je prírodne pôsobiaci materiál, ktorý vyzerá ako prútie, praktická údržba a v neposlednom rade je cenovo dostupnejší ako drevo. Navyše, máme s ním nezabudnuteľné zážitky a spomienky počas letných grilovačiek, záhradných osláv alebo len také obyčajné poobedňajšie leňošenie pri káve v našej obľúbenej kaviarni. Ak si ho chceme kúpiť aj my, poďme sa pozrieť naňho bližšie.

Ratanový výplet sa dá zhrnúť do 3 základných typov, a to okrúhly, polookrúhly alebo plochý. Môžeme sa stretnúť aj s takzvaným brúseným variantom. Výplet je nekonečnou témou na dohadovanie o tom, aký typ je najlepší. Treba však povedať, že nezáleží na tvare, ale od kvality spracovania a jeho povrchovej úpravy. Pravdou však je, že popredný výrobcovia ratanového nábytku najradšej používajú okrúhly, ktorý najviac pripomína autentickosť prírodného ratanu.

Ďalšou zásadnou otázkou pri výbere zohráva konštrukcia, ktorá je základom.

Drevená konštrukcia podlieha hnilobe a pri navlhnutí je s ňou ťažšia manipulácia. Vydrží jednu, maximálne dve sezóny. Odporúča sa na krytý balkón alebo krytú terasu.

Kovová konštrukcia je o niečo kvalitnejšia, avšak ľahko podlieha korózií, vydrží maximálne tri, štyri sezóny. Veľký pozor treba dávať hlavne na vlhké počasie.

Najkvalitnejšia je hliníková konštrukcia, vydrží extrémne teplo, dážď aj mráz, možnosť celoročného umiestnenia v exteriéri. Je najsilnejšia, najodolnejšia a ľahučká na manipuláciu. Spoje sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, vhodná aj pre ľudí s vyššou hmotnosťou.

Keď sa popasujeme s výberom výpletu, konštrukcie a farby, potom nám už iba ostáva o ratanový nábytok správne starať. Je síce ľahký na údržbu, ale netreba ho zbytočne vystavovať extrémnym výkyvom počasia a zabezpečiť mu ochranný kryt, predĺžime tým jeho životnosť. Odvďačí sa nám príjemne strávenými chvíľkami v jeho pohodlí : )

 

Prírodný ratan – pravý ratan získavame z liany popínavej rastliny, ktorá rastie v pralesoch juhovýchodnej Ázie. Liana dokáže dorásť až do dĺžky 200 m. Po zbere sa naparuje a následne vykonáva impregnácia v špeciálnom oleji. Takto sa dosiahne jeho väčšia odolnosť.

Výhody:

- vysoko trvanlivý a pevný materiál, je veľmi náročné ho zlomiť

- komfortné priedušné sedenie (v studenom počasí nechladí, v letnom období sa nelepí)

Nevýhody:

- citlivý na poveternostné počasie, vhodnejšie umiestniť do zimných záhrad či krytých terás

- pri dlhodobom nasiaknutí vodou sa môže trvalo a nechcene ohnúť

- pravidelná údržba, odporúča sa lakovať nábytok aspoň 1 x do roka, počas zimnej sezóny sa odporúča natierať 1-2x  ľanovým alebo citrónovým olejom

- keďže ide o prírodný materiál, cena je vyššia ako pri umelom ratane

Umelý ratanje to vlákno zo 100% recyklovateľnému polyetylenu alebo polyuretánu, teda umelo vytvorený materiál podobný plastu. Oproti prírodnému ratanu je odolnejší, silnejší a ponúka viacero plusov. Nevyžaduje si žiadnu pravidelnú údržbu.

zahrana_zostava_rosario_balcony_set

Výhody:

- odolný voči UV žiareniu, na priamom slnku nevybledne, pozor dávať iba na teploty nad 40 stupňov Celzia

- odolný voči dažďu, ak ho zabudneme neprikrytý v záhrade či na terase, žiadny problém

- ľahká váha, nie je problém presúvať nábytok kdekoľvek potrebujeme

- odolný voči chlóru, môžeme ho mať umiestnený blízko bazénu

Nevýhody:

- náchylný na mráz, pozor na teploty -10 stupňov Celzia a nižšie, v zimnom období sa odporúča schovať nábytok do interiéru, aby nepopraskal

zahradana_zostava_emma

 Znečistenie

Ratan je materiál nenáročný na údržbu, na znečistenie postačuje použiť vlhkú handričku alebo jemnú kefu. Ak je špina väčšia, môžete použiť saponát z ekologických čistiacich prostriedkov alebo mydlovú vlažnú vodu. Ak by ste chceli ratanovú súpravu umyť a pripraviť na novú sezónu, rýchle riešenie je využitie takzvanej “wapky” – vysokotlakového čističu. Počas dlhšom nepoužívaní odporúčame nábytok prikryť plachtou, takto dokážete predísť hromadeniu nečistôt v štrbinách.

Zazimovanie

Odporúčame počas zimných mesiacov, kedy sa nábytok nevyužíva, zazimovať vo vnútorných priestoroch domu. Nábytok dôkladne vyčistite, nechajte vyschnúť a prikryte, najlepšie špeciálnymi plachtami určenými na záhradný nábytok. Takto pripravený záhradný nábytok uskladnite v pivnici alebo inej časti domu, kde bude nábytok v bezpečí počas celej zimy. V prípade umelého ratanu je možné ponechanie aj v exteriéri, ale ak ho zazimujeme, predĺžime jeho životnosť.