Starostlivosť o nábytok. Aký je správny postup?

Ako správne ošetrovať nábytok?

Rovnako, ako sa staráme o záhradu, auto, naše zdravie či domácich miláčikov, takisto by sme mali venovať rovnakú pozornosť aj nábytku. Ak ho budeme zanedbávať, po čase nám vypovedá svoju službu a bude nám skôr na oštaru, ako na úžitok.

                      Montenegro               Country

 

Masívny nábytok – najviac reaguje na teplo a vlhkosť. Nerobí mu dobre priame slnečné žiarenie, ani umiestnenie blízko tepelných zdrojov, ako je radiátor, krb alebo sporák. Začne sa vysúšať a scvrkávať. Odporúča sa dodržať vzdialenosť minimálne 2 metre. Veľmi častým dôsledkom je vŕzganie, čo nám môže spôsobiť hlavu v smútku. Naopak, vplyvom vysokej vlhkosti sa drevo rozpína a napučí. Veľký pozor si treba dávať na ukladanie mokrých predmetov, ako sú handričky a uteráky. Najideálnejším prostredím je teplota okolo 20°C a vlhkosť vzduchu okolo 40 – 60 %. Veľkým pomocníkom je pravidelné vetranie či meranie vlhkosti pomocou vlhkomeru. Ak sa nám na drevo vyleje pohár s vodou alebo máme nehodu pri zalievaní kvetov, treba okamžite zareagovať a poriadne vyutierať  celý povrch dosucha.

Drevotrieska – údržba laminátovej drevotriesky je jednoduchšia ako pri masíve. Určite si však musíme aj tu dávať pozor na rozliatie vody či pokladanie horúcich predmetov, veľkým oblúkom sa vyhýbame parnému čističu. Použiť však môžeme bežné čistiace prípravky, teplú vodu a na záver všetko dosucha utrieť. Na odmastenie môžeme použiť aj prípravok na báze alkoholu, ale veľmi opatrne! Určite si vopred vyskúšajte na malom miestne, či nedôjde k poškodeniu povrchu. Drobné ryhy a škrabance môžeme zakryť korekčnou fixou.

Lakovaný nábytok – používame bavlnenú handričku, najlepšie suchú alebo jemne vlhkú. Ak je povrch veľmi znečistený, môžeme použiť čistiaci prostriedok, ale iba taký, ktorý je špeciálne určený na lakované drevo. Hlavná zásada je naniesť prípravok najprv na handričku, a nie priamo na drevo. Takisto si pomôžeme otestovaním malým množstvom a uvidíme, ako bude povrch reagovať.

Olejovaný nábytok – vlhká bavlnená handrička a jemná mydlová voda. Odporúča sa pravidelná starostlivosť špeciálnymi prípravkami alebo ošetrujúcim ľanovým olejom. Nanášame ho handričkou a necháme pôsobiť 30-60 minút, následne prebytočný olej zotrieme. Nábytok ošetrený olejom je chránený proti pôsobeniu vody, vydrží cca 1 minútu, neodoláva však pare.

Voskovaný nábytok – suchá alebo jemne vlhká handrička. Žiadne agresívne prípravky! Nakoľko sa jedná o citlivejšie povrchy, odporúča sa takisto pravidelná starostlivosť a používame iba prípravky určené na voskovaný povrch. Veľký pozor si dávame na horúce predmety, ktoré môžu zanechať stopy. Nábytok má antistatické vlastnosti a zabraňuje usadaniu prachu.

Plastový nábytok – snáď najjednoduchšia údržba. Stačí ho len pravidelne umyť čistou vodou a hotovo. Aby sme predišli prípadnému zašlému vzhľadu, občas ho môžeme naimpregnovať špeciálnymi prípravkami na plast. Síce nemôže dôjsť ku korózií, ale vplyvom počasia a UV žiarenia môže plast vyblednúť či stratiť farbu. Oživovače obnovia ich pôvodný vzhľad a zabezpečia im ochranu na niekoľko týždňov.

Záhradný ratanový nábytok – o tom sme si hovorili v predchádzajúcom článku. Iba na zhrnutie – umelý ratan je veľmi odolný voči počasiu, stačí vystriekať VAP-kou alebo mokrou handrou, vydrží aj prezimovať vonku. Všetkého však akurát. Najlepšie mu bude počas dažďa pod ochrannou plachtou a v zime uskladnený v interiéri.  O prírodný ratan je však potrebné dôkladne sa starať! Treba sa vyhýbať akýmkoľvek výkyvom počasia, pretože sa môže veľmi rýchlo zdeformovať a zmeniť svoj tvar.  

                     Selene                     spálňa        

Domáce rady

Škrabance – ak máte na nábytku nepekné škrabance alebo ryhy, vynikajúcim riešením je orech. Doma máme najčastejšie vlašské orechy, ktoré keď rozlomíme a vnútornou stranou jadra potrieme škrabance, stane sa malý zázrak. Poslúži aj mandľa alebo para orech, majú totiž vysoký podiel olejov. A ak si popritom aj zamaškrtíme, prospejeme nielen nábytku, ale aj nášmu srdcu, mozgu a cievam : ) Nevýhodou je, že pri hlbokých ryhách orech nefunguje, takisto ani na tmavé drevo ako je mahagón alebo čerešňa. 

Pri hlbokých ryhách sú vhodnou pomôckou špeciálne voskové pastelky, v rôznych odtieňoch dreva. Pastelkou vtláčate vosk do priehlbiny a keď bude ryha vyplnená, jemne povrch zarovnáte napríklad bankomatovou kartou. Pastelky zakúpime u stolára alebo v špecializovaných predajniach.

Preliačiny – ak vám spadne ťažký predmet na drevo, nezúfajte. Do priehlbiny nalejte pár kvapiek vody a nechajte pôsobiť celý deň. Ak je preliačina väčšia, použite navlhčený papierový obrúsok alebo mokrú handričku, prekryte ju a jemne po mokrej handričke krúžte žehličkou, kým neostane suchá. Drevo absorbuje vodu a preliačina sa vráti do pôvodného stavu. Vlhké teplo by malo stačiť na to, aby drevo napučalo a tým sa vyplnila preliačina. Vyhýbajte sa však priamemu kontaktu žehličky s drevom.

Mastná a lepkavá kuchynská linka - určite to poznáte, nevyhne sa žiadnej gazdinke. Ak ste ekologicky založená, vytvorte si vlastný čistiaci prostriedok z kokosového oleja a jedlej sódy, v pomere 1:1. Zbavíte sa mastnoty a navyše sa na povrchu vytvorí ochranný film, ktorý zabráni ďalšiemu usadzovaniu nečistôt.

Takže, hor sa do upratovania!